Každý rok v Chorvatsku máme víc a víc zahraničních motorkářů. Pokaždé, když je vidím nebo s nimi mluvím, chci doporučit hodně míst, která by mohli navštívit. Chorvatsko je země s krásným pobřežím a malebným vnitrozemím, plná hodně zajímavých míst. Seznam by doopravdy mohl být obrovský, ale tady je 10 nezajímavějších míst pro motorkáře v Chorvatsku. Soustředila jsem se na trasy místo destinací, protože jízda na motorce je cesta, a ne cíl, že jo?

A protože na univerzitě studuji také Češtinu, pustím se do tohoto blogu česky. Přimhuřte oko, pokud to nebude perfektní ;-).


1. Jadranská magistrála

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Můj první tip je tzv. Jadranská magistrala. Je to chorvatská část silnice, která vede od Istrie na hranici s Černou Horou. Silnice vede pobřežím, a proto budete mít krásný výhled na Jaderské moře. Také, tata silnice spojuje různá větší a menší místa na pobřeží, například Rijeku, Zadar, Split, Dubrovnik atd. Kvůli tomu budete jistě potřebovat víc než jenom jeden den pro tuto cestu. Dejte si však pozor na vítr! Občas tam fouká silný vítr, který se nazývá "bura". Dávejte pozor na varování a nejezděte pokud je silnice zavřena!


2. Ostrov Krk

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Druhé místo na seznamu je ostrov Krk, jeden z největších ostrovů v Chorvatsku. S pobřežím je spojen mostem, takže dostat se tam není problém. Tento ostrov je doopravdy krásný. Silnice jsou super a je hodně zajímavých míst, od různých historických míst, jako například Jurandvor, města jako je Krk, po krásné pláže, kde si můžete užívat slunce a moře. Také bych  vás ráda upozornila na malé místo, které se jmenuje Baška. Abyste se tam dostali, musíte projíždět ostrovem, a proto je to úplně perfektní místo pro ubytování, když cestujete ostrovem. Pláž v Bašce patří k nejhezčím v Chorvatsku, tak si ji nenechte ujít! Pokud vyberete Bašku pro vaši dovolenu, klidně mě můžete kontaktovat pro biker friendly ubytování. Najít nás můžete na www.croatia-hrvatska.eu/krk/apartmani-vrduka


3. Automotodrom Grobnik

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Grobnik je místo, které jsem nemohla vynechat ze seznamu. Je to znamý automotodrom blízko Rijeky. Různé automobilové a motocyklové závody se tam konají už několik desetiletí. Pro každého motocyklistu existuje možnost jízdy po okruhu! Závody se konají více-méně každý víkend, a proto je Grobnik perfektní místo na výlet. Tento závodní okruh je velmi důležitý pro chorvatský automotosport, a v 80tých letech jste zde dokonce mohli vidět Moto GP!


4. Gorski kotar

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Ted' pobřeží trochu nechme stranou. Gorski kotar je horská část Chorvatska. Tam si můžete užít čerstvý vzduch, klid a ticho, přesně to, co potřebujete po náročném roce! Co je velmi zajímavé jsou malé vesnice, jako například Begovo Razdolje, Brod Moravice, Fužine atd. Příroda zde je krásná, doporučila bych Vám návštěvu jezer Fužine a Lokve, Zeleni vir, míst ideálních pro turistiku, a také národní park Risnjak!


5. Lika

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Lika je kraj obklopený horami. Díky tomu, tato krajina doopravdy vypadá neuvěřitelně! Najdete tam tři národních parky – Plitvice, nejstarší a největší národní park v Chorvatsku, s kouzelnými jezery a přírodou. Národní park Severní Velebit je znamý pro svou biodiverzitu. Hory jsou perfektní pro turistiku a do některých mist se také můžete dostat na motorce. Národní park Paklenica je ideální pro lidi, kteří mají rádi horolezectví a turistiku, spolu s motocykly. Navštívit přírodní park Velebit stojí za to!


6. Letiště Željava

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Letiště Željava je velmi zajímavé místo v Lice. Bylo to podzemní letiště jugoslávského letectva. Nachází se na hoře Lička Plješivica. Existuje tam mnoho podzemních tunelů, opouštěné letadlo a ranvej, která je ve velice dobrém stavu, a tak můžete tam zkusit jak rychle vaše motorka jede. Na Željavu se můžete dostat bez problémů, ale s ohledem na to, že je místo opouštěné a v tunelech je velká tma, vstup je na vlastní odpovědnost.


7. Karlovac

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
V centrální části Chorvatska se nachází město Karlovac. Bohužel toto město není tolik populární mezi turisty, ale myslím, že si to zaslouží. Je známé díky čtyřem řekám, které ho obklopují - Kupa, Korana, Mrežnica a Dobra. Jasně, můžete plavat v každé! Také jsou zde kempy a chaty k pronajmutí přímo u řeky! Po plávání navštivte zámek Dubovac, z kterého je krásný výhled na celé město. Tam je také restaurace, kde si můžete dát místní jídla! V městském nebo válečném muzeu se také můžete dozvědět něco o dějinách města!


8. Chorvatské Záhoří

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Pokud máte rádí křivolaké silnice a krásné krajiny s trochu historie, Záhoří (Zagorje) je ideální místo pro vás. Tady můžete také navštívit zámky, kterých je v Záhoří hodně. Zámek Trakošćan je nejpopulárnější, ale podívejte se také na Veliki Tabor a zámek Oršić s muzeem. Jasně, Záhoří je také znamé pro lahodná jídla, tak si něco dejte! Po dlouhé jizdě si můžete odpočinout v jedněch z několika místních lázní. Pojd'te se seznámit s historií a legendami tohoto malebného kraje Chorvatska, jsem si jistá, že se vám bude líbit!


9. Vukovar

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku
Vukovar je město v Slavonii. Rozhodla jsem se ho dat do seznamu, protože bylo velmi důležité pro Chorvatsko během války za nezávislost. Toto město je perfektní pro každého, kdo se chce naučit víc o dějinách Chorvatska. Tady můžete vidět, co se stalo během Války v 90ých letech. Kromě toho, Slavonie je ideální pro motorkáře, protože každá silnice vede přes krásná místa a krajiny, restaurace nabízí lokální jídla a ubytování je cenově dostupné!


10. Majstorka cesta


Takzvaná Majstorkska cesta (Mistrovská silnice) je silnice na hory Velebit. Je na posledním místě mého seznamu, protože je jediné místo, které jsem nenavštívila. Navzdory tomu, myslím že sem patří. Je to historická makadamová silnice, která spojuje místa Sv. Rok a Obrovac. V minulosti byla velmi důležitá, a vede přes Velebit,  jednu z nejhezčích hor v Chorvatsku. I když je tam makadam, není moc náročná a nepotřebujete velké offroadové dovednosti. Výhledy jsou krásné a proto je tato silnice ideálni pro každého, kdo má rád jízdu v horách!


A je to! Jak jsem už řekla, tento seznam by mohl být obrovský, ale vybrala jsem těch deset míst v Chorvatsku, které bych doporučila každému. Jasně, neváhejte jezdit i do neznamého a navštivte některá místa, která najdete sami. Chorvatsko vás vždy překvapí!

Příjemný pobyt, bezpečnou jízdu a na viděnou v Chorvatsku ;-)

Silvija, Moto Guzzi V35

Můj blog SAMO GAS

Logo SAMO GAS

Gallery

Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku Nej místa pro motorkáře v Chorvatsku