Otevřené jízdy na okruhu jsou stále populárnější. Zážitek z rychlé jízdy v bezpečném prostředí, bez obav z radarů a jiných nástrah provozu má nepřekonatelné kouzlo. Nejen pro milovníky sportovních strojů ale také naked-biků a ostatních silničních motorek.
 


Proto nahlédneme v tomto blogu na nejzákladnější věci, které by jste měli prověřit, než vyrazíte na okruh. Pokud je stroj v perfektním stavu, můžete se plně soustředit na jízdu a zážitek si pořádně vychutnat adrenalínovou smršť. 

Check 1: Pneumatiky


Na okruhu se pohybujete v kompletně jiné oblasti než na silnici. Jak rychlostí, tak opotřebením. Proto je třeba se na pneumatiky zaměřit.


Většina jezdců vyrážejících na okruh nebude o slickách nebo závodním obutí vůbec pomýšlet. A to je také plně v pořádku, pokud nepřekročíte jejich možnosti. Dobré sportovně silniční pneumatiky, jako třeba Bridgestone S21, jsou pro příležitostné okruhové jízdy vhodné.
 Je ale třeba "mít dost gumy". Bylo by škoda závodní den předčasně ukončit, protože obutí narazilo na hranici své životnosti. A nebo ještě hůř, stroj pošlete do kačírku. Podstatně nákladnější záležitost než nová sada pneu ;-)

Check 2: Brzdy

Je třeba něco dodávat? Nikdo nechce ve 200km/h zmáčknout do prázdna...a teď mluvím z vlastní zkušenosti.
Prověřte brzdy důkladně. Na okruhu je celý brzdový systém vystaven podstatně vyšším teplotám než na silnici.


Je dostatek obložení na brzdových destičkách? Je třeba minimálně 3-4mm, pokud ne, rovnou je vyměňte. V optimálním případě ne ty levné, ale za kvalitní ze sintrové směsi. 
Jak stará je brzdová kapalina? Málokdo ví, že je třeba brzdovou kapalinu měnit minimálně jednou ročně. Kapalina časem pohlcuje vodu a tím ztrácí její stabilitu při vyšších teplotách. A to na okruhu rozhodně nepotřebujeme. 
Je brzdový systém těsný? Prověřte brzdiče, vedení a pumpu na případné netěsnosti. Také zde by byly důsledky fatální.
Malý tip mimochodem: Brzdová vedení s ocelovým opletením jsou hodnotný upgrade brzdovho systému. Bod účinku je stabilnější a jezdec má přesnější možnost dávkování než u originálních gumových vedení. Toto se vyplatí nejen na okruhu, ale i na silnici.

Check 3: Sekundární převod

Samozřejmostí by měl být dobrý stav řetězu a řetězových kol. Natržený řetěz je nebezpečný nejen pro samotného jezdce, ale i pro ostatní na okruhu. Postarejte se o dobré promazání řetězu správným řetězovým sprejem nekolikrát během okruhového dne.Check 4: Ostatní věci


A jdeme na drobnosti. Ujistěte se, že je vše patřičně utaženo a váš stroj nebude za jízdy ztrácet díly. 
Plynová rukojeť se musí sama vracet do výchozí pozice. 
Demontujte zrcátka a polepte světla lepící páskou. To zamezí nebezpečným střepům v případě pádu.
Zkontroluje zda je motor a všechny části mazacího systému těsný. 
Celkově platí: Opatrnost a precizní práce je lepší než pozdější problémy. Nic nedokáže na okruhu zkazit náladu více, než ukončení jízdy, protože se v přípravách přehlédnula nějaká maličkost. 

Ride safe - have fun! ;)