Jak jsem v předešlém blogu psal, tak 25. července jsme se opravdu vydali na cestu kolem Světa. Nebyla to však cesta kolem světa, ale Světa. Navštívili jsme Jerusalém, Benátky, Vídeň, Mnichov, New York, Košice, Katovice, Petrohrad, Paříž, Londýn a mnoho dalších míst. Původně se plánovala velká výprava za hranice, ale to nabourala Corona. A tak se zíralo do mapy a hledalo a hledalo. A najednou jsme to měli před očima. Města, vesnice, osady, nebo třeba samoty, které nesou zahraniční názvy. A tak se objevila cesta kolem Světa. Rozhodli jsme se ukázat místa, o kterých jste možná ani netušili, že by mohla být v naší krásné vlasti.Polsko:
Ač se to může zdát k nevíře, celé Polsko jsme projeli tam i zpět ani ne za pět minut. A ani jsme nemuseli překročit státní hranice. Polsko je totiž malá osada na Náchodsku.Benátky:
Nesvezli jsme se na gondole a neviděli baziliku svatého Marka, nebo Dóžecí palác. Místo toho jsme si udělali pár fotek v pěkné vísce na Královéhradecku.Betlém:
Chrám Narození Páně jsme tu nenašli, ostatně jsme ho ani nehledali. To bychom museli do Betléma do Izraele a ne do okresu Jičín v Čechách.Janov:
Žádné obchodní ani turistické lodě tu neuvidíte. Dokonce ani moře. Janov je malá vesnička ve Středočeském kraji mezi rakovnickým a žateckým regionem.Petrohrad:
Určitě zde nehledejte Zimní palác, nebo Auroru, ale zříceniny hradu Petršpurk, nebo zámek ze 16. století. Vesnice Petrohrad leží v Ústeckém kraji západně od Rakovníka a je zhruba o 300 let starší, než ten v Rusku.Krakov:
Krakov leží 9 km jihozápadně od Rakovníka.Srbsko:
Vesnička se nachází nedaleko Berouna. Leží na Berounce uprostřed úžasné přírody. Za zmínku stojí určitě vápencové jeskyně a skalnaté okolí.Amerika:
Amerika je osada ležící ve Středočeském kraji jihovýchodně od Votic. Založil jí v roce 1925 Josef Přenosil. Uprostřed Ameriky se můžete zastavit v zájezdním hostinci.Jerusalém:
Malá osada ve Středočeském kraji spadá pod okresní město Příbram. Ani zde nehledejte památky, jako Zeď nářků, nebo Křížovou cestu. V malé vísce najdete pouze kapličku, bezejmenný rybník a Jerusalemský potok.Katovice:
Městysu 6 km západně od Strakonic. Naše Katovice nejsou sice tak velké jako polské v Horním Slezsku, ale určitě leží v hezčí krajině. A díky řece Otavě se stávají vyhledávaným místem vodáků.Mnichov:
Není to, ale hlavní město německého Bavorska a marně byste tady hledali Mariánské náměstí, nebo sídlo BMW. I počet obyvatel je o něco menší. Žije zde 230 obyvatel.Svět:
Aby nás někdo nenařkl, že jsme oznámili cestu kolem Světa, tak věřte, že jsme ho objeli. Rybník Svět na Třeboňsku.New York, London, Paříž, Bosna:
Neuvěřitelný nášup zahraničních jmen a poměrně na malém kousku území. Jsou to všechno maličké osady, nebo místní části obce Rapšach. Pěkná rybníkářská krajina leží kousek od rakouských hranic v Jihočeském kraji v okrese Jindřichův Hradec.V Texasu:
Za Chlumem u Třeboně leží malá osada s názvem V Texasu. Proč se to tu jmenuje V Texasu, jsme ale nezjistili.Košice:
Košice jsou známé jako druhé největší Slovenské město, ale tyto jsou obcí s necelými osmi sty obyvateli.Drážďany:
Obec ležící v západní části Českomoravské vrchoviny. Nenašli jsme zde žádnou barokní památku, ale zase tady byl parádní klid a žádní turisté. A ještě ke všemu jsou české Drážďany téměř uprostřed lesů, takže úplný balzám na duši.Vídně:
Česká Vídeň se nachází 135 kilometrů od své známější rakouské jmenovkyně. Kromě jména spolu jinak nemají nic společného. Dokonce ani jméno naší Vídně není údajně odvozeno od té rakouské. Každopádně je zde určitě lepší vzduch a klid. Vídeň leží kousek od Velkého Meziříčí mezi Dobrou Vodou a přehradou Mostiště na řece Oslavě.Černá Hora:
Najdete ji v Jihomoravském kraji, přesněji v okresu Blansko. S balkánským Monte Negro nemá také nic společného. Městys se rozkládá na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny. Za zmínku stojí novorenesanční zámek, nebo kaple sv. Vavřince a kaple sv. Rodiny. Ale hlavně tu vaří pivo a daří se jim to fakt dobře. A věřte, že první písemná zmínka o pivovaru je už z roku 1298.


A kdybyste si chtěli udělat výlet delší a ještě se chvíli vozit po České republice a lovit zajímavé zahraniční názvy, určitě můžete pokračovat dál. Určitě navštivte Stalingrad, Jadran, Balaton, Bašku, Mexiko, Jordán, Asuán, Sibiř, Saharu, Balkán, nebo třeba Šanghaj.


A jestli se chcete dozvědět více, sledujte můj Facebook, nebo web:


Michal Franc

Gallery