Transalpina je se svým passem Urdele Pass ve výšce 2 145m nejvýše ležící asfalovanou cestou Rumunska. Kdo ji vybudoval, není dodnes známo, první zmínky pochází z dob válek Římanů s obyvateli Dácie. Z tohoto důvodu se objevila v historických mapách jako "Římský strategický koridor IV".Po první světové válce chtěl král Carol II. strategickou cestu pro svá vojska mezi Sedmihořím a Valašskem (ano, i v Rumunsku mají Valašsko). Carol II. se zúčastnil jejího slavnostního otevření v roce 1939 a spolu s jeho ženou, budoucím králem Mihajem I. a purkmistrem Gheorghem Tătărescu ji projel v terénním voze. 
Po této události byla cesta přejmenována z Ďáblovy cesty na Královskou silnici.
Modernizační práce byly započaty v roce 2009 a v roce 2010 téměř ukončeny vyasfaltováním silnice. Až do srpna 2015 přesto Transalpina platila jako "silnice ve výstavbě" a vjez vozidel byl omezen. Přesto projížděli turisté startegickou Transalpinou. Od června 2015 je silnice oficálně otevřena, s několika rychlostními omezeními.Královská silnice začíná v Saliste, probíhá venkovskými vesnicemi a po 7km vede do Dobry, kde se setkává se silnicí DN67C.Odtud vede silnice do Obârșia Lotrului, podél přehrad Tau a OașaNejpůsobivější úsek cesty se nachází mezi Obarșia Lotrului a turistickým místem Rânca.Tam protínají sepentýny dechberoucí krajinu.Cesta vede k horským vrcholkům Ștefanu, Cărbunele, Muntinu, Urdele, s následným přejezdem údolí Căldarea Urdele, k passu Urdele Pass, nevyššímu bodu Transalpiny s výškou 2 145m.

Cesta pokračuje dolů do Ranca, podél Papușa Peak (Doll Peak) a končí v Novaci.Milovníci offroadu se mohou nechat zlákat "Startegic Road" neboli "Strategicou". Toto je jedna z Němci vybudovaných vojenských cest (Erwin Rommel) během druhé světové války, která začíná na DN67C ve výšce 1915m a sleduje hřebeny pohoří Latorita. I tuto silnici najdete vyznačenou, díky motorkářům z Driftix Riders Romania, jako zajímavou motorkářskou trasu v Driftix aplikaci.Dnes je možno přejet Transalpinu během několika málo hodin, podle toho, kolik si dopřeje na cestě zastávek. Při slavnostním otevření v roce 1938 cestoval král Carol II. s jeho doprovodem osm hodin mezi Novaci a Salistea.